Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Практична підготовка очима наших студентів

Освоєння майбутньої професії на практиці

Другий семестр для студентів-біотехнологів 4 курсу розпочався з довгоочікуваної технологічної та переддипломної практики на виробництві, де здобувачі освоюють практичні навички майбутньої професії.

В цьому навчальному році базами практик стали чимала кількість фармацевтичних, біотехнологічних та харчових підприємств, серед яких і наш давній партнер, флагман фармацевтичної галузі України - ПрАТ «ФФ «Дарниця». З гордістю можемо сказати, що серед співробітників цього підприємства зустрічається велика кількість випускників кафедри біотехнології і мікробіології за її багаторічну історію.

Науково-дослідні аспекти переддипломної практики

Відомо, що практика є невід’ємною складовою навчального процесу, важливим етапом у житті кожного здобувача вищої освіти. Позаду залишились офлайн та онлайн заняття, іспити, заліки, а перший семестр другого року навчання підготував для всіх магістрантів кафедри біотехнології і мікробіології (БТМ) чудову можливість відпрацювати професійні навички та досконало з’ясувати тонкощі подальшої трудової діяльності в галузі біотехнології.

Хто куди, а я до мікробіологічної лабораторії: синтезуємо наночастки срібла!

Ось і розпочався черговий навчальний рік у Національному університеті харчових технологій. Університет знову ожив, у його стіни повернулись студенти. Але дивно першого вересня йти не в аудиторію на лекцію, а у науково-дослідну лабораторію кафедри біотехнології і мікробіології, адже в мене почалась переддипломна практика і необхідно розпочинати чергову серію дослідів.

Для початку необхідно підготувати посуд, поживні середовища та культури мікроорганізмів. Потім потрібно виростити культуру дріжджів, отримати безклітинний дріжджовий екстракт, додати до нього нітрат срібла, створити специфічні умови і за тим чекати на результат.

«За крок до фінішу магістратури»

Нікому не секрет, що завершальним етапом навчання в магістратурі є проходження переддипломної практики. Як зазвичай, здобувачі магістратури кафедри біотехнології і мікробіології мали змогу самостійно обрати місце проходження переддипломної практики. Довго не вагаючись Берзіна Катерина, Бондарчук Валерія, Роздобудько Василь, Щербина Іван та Кутрик Іван дружно обрали фармацевтичне підприємство АТ «Київмедпрепарат», яке на сьогодні є національним лідером з виробництва антибактеріальних препаратів.

Переддипломна практика наукового спрямування

Із року в рік для нас перше вересня означало початок навчання: спочатку це були перші шкільні уроки, а далі перші пари в університеті і довгоочікувані зустрічі із однокурсниками. Однак цей рік для нас значно відрізняється від усіх попередніх. Другий курс магістратури дає зрозуміти, що ти вже дорослий і перших занять вже не буде. Отож першого вересня цього року ми попрямували не до лекційних аудиторій, а до Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України. Чому саме туди, запитаєте ви? Відповідь проста – захоплені нашою попередньою роботою і отриманими результатами, ми не могли зупинитися на даному етапі, і хотіли зробити якнайбільше дослідів та експериментів, адже в майбутньому вони можуть бути корисними людству!

Переддипломна практика магістрантів на АТ «Фармак»: якість продукції починається від ретельного вибору постачальника

Осінь – завжди хвилююча пора для магістрантів, адже попереду на них чекає чимало нових челенджів, нових знань та відкриттів. Так, перший рік навчання розпочинався із надважливого етапу – вибору тематики майбутнього магістерського проєкту та кропіткого написання обґрунтування роботи. Тепер, коли магістрантами опановано фундаментальні дисципліни курсу, опрацьовано чималий масив літературних наукових джерел та написано більшу частину магістерської, їх очікує нове випробування другого року навчання – переддипломна практика. Це випробування покликане для того, аби здобувачі мали можливість застосувати отримані за період навчання знання та набути нові професійні навички і софт-скіли, необхідні для професійного росту майбутнього фахівця.

Біотехнологам усюди знайдеться робота!

Ось і підійшов час закінчення періоду переддипломної і технологічної практик у здобувачів IV курсу спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія». Протягом останнього місяці вони охоче ділились своїми враженнями від проходження практики на різних підприємствах, тож на завершення циклу "практичних" публікацій пропонуємо вашій увазі ще декілька відвертих відгуків.

Сарницька Аріна:

«На сьогоднішній день жоден житель міста Київ не може уявити собі життя без централізованого водопостачання, отож нам, як киянам, було надзвичайно цікаво, що ж відбувається з водою до того, як вона дійде до трубопроводів у наших домівках. Працівники підприємства з радістю провели нам екскурсію по Деснянській станції міста Києва, розповіли про всі основні аспекти водопідготовки та показали головні технологічні процеси, після яких вже очищена вода потрапляє до споживачів.

Практика, як можливість познайомитися зі своєю майбутньою професією ближче

2021 рік зустрів нас карантинними обмеженнями у зв’язку з пандемією. Однак, здобувачів IV курсу спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» труднощами не злякати. Їм все ж вдалося у цей непростий для всіх час отримати низку спеціальних навичок та нових знань під час проходження практики на різноманітних підприємствах. Своїми враженнями студенти діляться з нами:

Кучеренко Олександр:

«Не дарма є таке прислів’я  ̶  «Хто багато робив, той і багато знає», адже без практичного застосування своїх знань тяжко зрозуміти в якому напрямі рухатися після отримання звання бакалавра. І практична підготовка є обов’язковим етапом на шляху студента-біотехнолога.

ПРАКТИКА – путівка у доросле життя

Практика для студентів є важливою сходинкою до професійного майбутнього. Проте, на сьогоднішній день через пандемію дуже важко потрапити на підприємства і побачити їх справжню роботу з середини, адже  адміністрація в першу чергу піклується про здоров'я власних робітників і робить усе можливе для зменшення ризику захворюваності персоналу.

Але і в таких складних умовах наші здобувачі відточують свої практичні навички, користуючись всіма доступними засобами. Своїми враженнями поділились студенти четвертого курсу.

Те, чого ти не знаєш про сучасну практику на Дарниці

Обов’язковою складовою навчального плану на кафедрі біотехнології та мікробіології є проходження технологічної практики студентами 4 курсу. Відпрацювання практики відбувається на різних підприємствах. Наш колектив: Зомчак Вікторія, Максимець Олександра, Гук Євген, Ковшар Ірина, Свірська Катерина, Жолобко Олександр та Подолянчук Валентин потрапили на одне з найпотужніших фармацевтичних підприємств – ПрАТ «Дарниця». Дана компанія на сьогодні є одним з лідерів фармацевтичної промисловості нашої країни, а за потужністю входить у трійку провідних підприємств галузі.

На виробництві нас зустріла Лаврик Ольга Іванівна, яка відповідає за проведення практики для студентів різних навчальних закладів. Ольга Іванівна розпочала наше знайомство у коворкінгу підприємства, чим задала серйозний тон нашої зустрічі. Після проведення інструктажу з техніки безпеки, вона розповіла про структуру самої «Дарниці». Через пандемією екскурсія підприємством пройшла в онлайн форматі. В даному івенті підприємство детально продемонструвало свої виробничі цехи, лабораторії та інші допоміжні приміщення, ми познайомилися з персоналом, а вони поділились цінним досвідом щодо розбудови успішної кар’єри на фармацевтичному заводі.

Всі тонкощі мікробіологічного контролю на ПрАТ «Лакталіс»

Харчова промисловість залишається однією з ключових галузей України. А вітчизняні молокопереробні підприємства випускають широкий асортимент продукції, що користується попитом не лише серед українських споживачів, а й серед вибагливих гурманів ближнього і дальнього зарубіжжя. Особлива увага на сьогодні приділяється вдосконаленню виробництва, впровадженню високоефективного обладнання, підвищенню якості готової продукції.

ПрАТ «Лакталіс-Миколаїв», як частина Group Lactalis, один з найбільших виробників молочної продукції не лише серед українських конкурентів, а й у світі. Продукція Group Lactalis виготовляється у 50 країнах, а представлена в 94 країнах на п`яти континентах. Річний обсяг заготовленого молока сягає 19 млрд літрів. Сьогодні "Лакталіс" в Україні виробляє близько 200 найменувань продукції під відомими брендами: President, "Дольче", "Лактонія", Lactel, "Фанні" та "ЛокоМоко".

Перехід від теорії до практики

Завдяки старанням кафедри біотехнології і мікробіології та зусиллям деканату факультету БТЕК, шестеро наших студентів 4-го курсу (Підгерська Тетяна, Жданюк Валентина, Житинська Ріта, Жалюк Дарія, Нагорна Аня та Ракс Мирослав) отримали чудову можливість проходити практику на одному з провідних підприємств України ПАТ НВЦ "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод».

Слід зазначити, що ПАТ НВЦ «Борщагівський ХФЗ» – перше в Україні фармацевтичне підприємство, що повністю впровадило європейські та міжнародні стандарти у сфері якості (GMP, ISO 9001), дистрибуції (GDP), екологічного менеджменту (ISO 14001), енергоменеджменту (ISO 50001), охорони здоров’я та безпеки праці персоналу (OHSAS 18001), а також соціальної відповідальності (SA 8000).

Усі етапи біотехнологічного виробництва в компанії «BioNorma»

Кожного року студенти 4 курсу кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ проходять технологічну та переддипломну практику на різних підприємствах фармацевтичної, біотехнологічної і харчової галузей промисловості. Цієї зими Марина Качківська, Костя Цвєтков і Вадим Мурка відправилися на біотехнологічне виробництво, що належить компанії «BioNorma», працівники якого тепло прийняли здобувачів-біотехнологів і відразу показали усі закуточки виробничої і адміністративної зон.

«BioNorma» – це компанія, що займається розробкою нових і вдосконаленням старих технологій різноманітних продуктів, основою яких є мікроорганізми. Наразі біопрепарати необхідні усім представникам аграрної сфери – від звичайного фермера, який захотів вирощувати на своїй ділянці різноманітні культури, до потужного сільськогосподарського підприємця, що має гектари землі. До складу даної компанії, крім біотехнологічного виробництва, входить приватний Інститут агробіології, що займається розробками в галузях агрономії, біотехнології, мікробіології і екології.

Виконання наукової роботи – реальна можливість бути корисним для суспільства

Переддипломна практика – це час, який магістранти-науковці кафедри біотехнології і мікробіології можуть використати для завершення експериментальної роботи, оформлення результатів досліджень та виконання індивідуального завдання. Так під час проходження практики на базі кафедри БТМ я мав час для того, щоб систематизувати результати отримані за час виконання наукової роботи у відділі моніторингу пухлинного процесу та дизайну терапії Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України.

Реєстрація – один з ключових відділів фармацевтичного підприємства

Карантин зупинив багато сфер людської діяльності, але не фармацевтичні виробництва та студентів-магістрантів 2-го року навчання кафедри біотехнології і мікробіології, які весь період літніх канікул чекали початку їхньої переддипломної практики на них. Тож вже 1 вересня мені вдалося потрапити на очікувану практику, яка проходила на ПрАТ Фармацевтична компанія «Дарниця».

ФК «Дарниця» – це одне з найпотужніших фармацевтичних підприємств України. Воно має більше 60 препаратів у портфелі розробки та 280 препаратів в портфелі з фокусом на кардіологію, неврологію та проблеми болю, які реалізуються не тільки на території України, а й експортуються ще у 16 країн світу. Виробництво всіх цих препаратів здійснюється на сучасному обладнанні та за вимогами GMP.

Освоєння нюансів процесу валідації в фармацевтичній компанії "Дарниця"

На сьогодні у зв’язку з пандемією все більше підприємств різноманітних галузей працюють дистанційно, проте незважаючи на ці тимчасові труднощі нам, магістрантам ІІ року навчання Іванову Микиті та Гриненко Віталію, пощастило проходити переддипломну практику на одному з фармацевтичних гігантів України – Фармацевтичній компанії «Дарниця».

Після спілкування з менеджером з управління персоналом ми обрали відділ управління якістю, а саме напрям валідації та кваліфікації, керуючись можливістю на власні очі побачити роботу спеціалістів, без  схвалення яких не можуть починати будь-які процеси з виробництва лікарських засобів.

Ви знаходитесь тут: Вступнику Практична підготовка студентів Практична підготовка очима студентів