8 грудня 2017 р. магістранти кафедри біотехнології і мікробіології, що навчаються за спеціалізацією «Фармацевтична біотехнологія», разом із доцентом Оксаною Скроцькою відвідали одну з провідних фармацевтичних компаній в Україні – ПАТ «Фармак».
Зустрічала відвідувачів Лілія Оропай – фахівець з підбору та адаптації відділу управління персоналом ПАТ «Фармак», яка розповіла студентам про роботу підприємства. Далі студентам провели обов’язковий інструктаж з охорони праці і правил поводження на підприємстві, після чого розпочалась екскурсія.
Провідний інженер сектору документації Ольга Варвась та інженер з навчання цеху № 1 Ганна Галемова ознайомили магістрантів із особливостями виробництва цеху № 1.
Спочатку необхідно було правильно одягнути чистий одноразовий одяг – бахіли, штани, халат і шапочку, адже виробництво ПАТ «Фармак» відповідає національним та міжнародним правилам належної виробничої практики (GMP), тому на виробничій дільниці навіть у оглядових коридорах заборонено знаходитись без спеціального комплекту одягу. Першим етапом екскурсії було ознайомлення із дільницею виробництва інсулінів. Даний препарат виготовляється стерильним, тому усі операції з розливу препарату здійснюються у стерильній зоні А класу чистоти В. Для роботи у даній дільниці необхідно пройти 6-місячні курси кваліфікації з обов’язковою здачею іспиту і проведення тесту імітації процесу (Media fill test), коли на усіх етапах виробництва замість препарату використовується спеціальне поживне середовище і у випадку нестерильного ведення процесу, в ньому виявлять ріст мікроорганізмів.
Далі було відвідування ділянки виготовлення крапель у поліетиленових флаконах. Спочатку у спеціальному реакторі готують відповідний розчин, що проходить через ряд послідовних фільтрів з метою отримання стерильного препарату. Далі здійснюють його контроль і лише після цього препарат передають на етап розливу. У спеціальному автоматизованому обладнанні відбуваються два процеси – виготовлення поліетиленових флаконів і розлив препарату. Контроль герметичності отриманого засобу здійснює відповідний апарат з використанням вакууму, а флакони, які не проходять контроль відбраковуються.
Наступним етапом стало ознайомлення із ділянкою виробництва крапель у скляних флаконах. Для приготування даних лікарських засобів необхідно зважити усі компоненти, а далі їх почергово згідно інструкції виготовлення засипають у стерильний реактор і додають необхідну кількість стерильної очищеної води. До речі водні розчини відповідних препаратів подають у машину для розливу через відповідний трубопровід, а масляні розчини зливають у збірник, а потім завантажують у апарат. Флакони і ковпачки підприємство закуповує уже стерильними, тому відпадає необхідність у їх митті та висушуванні. Автоматизоване обладнання здійснює розлив і закупорювання препарату.
Наприкінці екскурсії магістранти ознайомились із особливостями виготовлення рентгеноконтрастних засобів. Для їх приготування обов’язковим є використання скляного реактора із скляною мішалкою, адже із іншими матеріалами можуть реагувати контрастні речовини. Також є обов’язковим їх розлив у скляну тару.
На жаль на території підприємства заборонено фотографуватись, тому все побачене можемо лише описати словами. Наостанок хочемо подякувати керівництву ПАТ «Фармак» та організаторам екскурсії за надану можливість відвідати одне з провідних фармацевтичних підприємств України.