Таку назву ми обрали не з проста, адже нам, студентам-біотехнологам 4-го курсу - Дубову Станіславу та Пишному Богдану, випала нагода проходити практику без перебільшення на найсучаснішому фармацевтичному підприємстві ТОВ «Біофарма», яке працює в напрямку розробки і виробництва інноваційних високотехнологічних препаратів, вироблених з донорської крові людини, рекомбінантних препаратів та препаратів на основі спороутворюючих бактерій.
Попри те, що вперше дорога була для нас невідомою та іноді важкою, опинившись в цьому «оазисі» майбутнього, ми зрозуміли, що воно було того варте!
Приємні працівники відділу кадрів відразу ж прийняли як своїх. Владнавши всі формальні питання, нам усміхнулись та побажали гарної практики!
Нас зустріла саме вона, наша «альма-матер» на виробництві - Зінькова Юлія Миколаївна, начальних технологічного департаменту, до якого ми відразу і направились. Особливо приємно ми були вражені тим, що Юлія Миколаївна та ще деякі працівники технологічного департаменту були випускниками НУХТу, а дехто і нашої кафедри БТМ.
Після знайомства, першим ділом Юлія Миколаївна ввела нас у курс справ, ознайомила нас із документацією підприємства, зокрема із технологічними регламентами, СОП та ДВД; а також цікавими питаннями дала нам змогу проявити свої знання. Дещо стурбовані, ми все ж сподіваємось, що показали достойний рівень ерудованості та обізнаності у сфері біотехнологій, за що особливо дякуємо викладачам нашої рідної кафедри!
Увесь період практики був напрочуд продуктивним. Нас відразу ж повели на оглядову екскурсію по декільком дільницям цеху №1 (ділянку виробництва стерильних ЛЗ у скляних флаконах; ділянку виробництва стерильних ЛЗ в ампулах; ділянку виробництва стерильних ЛЗ у шприцах; ділянку виробництва стерильних ЛЗ у пластикових флаконах; ділянку виробництва мазей і супозиторіїв; а також ділянку упаковки). Ми мали можливість спостерігати функціонування різних ліній та обладнання для виробництва різних форм ЛЗ. Один із апаратників люб’язно запропонував увімкнути лінію, аби продемонструвати в дії машини для інспектування готових лікарських форм (у флаконах чи ампулах) на наявність браку, механічних включень, контроль за точністю наповнення тощо. Також з великою цікавістю ми спостерігали за ліофілізаторами. Один із працівників цеху розповів принцип дії, напрями руху вологи в апараті та продемонстрував сам процес висушування і показав усе «на пальцях». Після всього побаченого, слів та емоцій було не стримати, але на цьому здивування не припинилося. Ми пройшли в цех водопідготовки. Нас ознайомили із основними апаратурними ресурсами для забезпечення заводу водою очищеною, високоочищеною та водою для ін’єкцій. Розповіли про основні принципи отримання та зберігання води, апаратуру та технологічні особливості цих процесів.
Однією із останніх особливих подій практики було наше перебування у цеху під час приготування розчину лікарського препарату «Преднізолон». Це означає, що прийшов час дізнатись, що ж таке справжній захисний костюм для класифікованих приміщень. Як виявляється, це не так швидко і легко, як ми собі думали, особливо коли в ньому перебуваєш у самому цеху. Відчуття, наче в Ташкенті! Все ж ми потрапили у реакторну та спостерігали за процедурою приготування розчину препарату, мали змогу бачити на власні очі весь процес, послідовність дій технологів та високий рівень автоматизації виробництва – від подачі води в реактор до викачування вакуумом компоненту препарату з балону.
Окрім цього, «Біофарма» піклується не лише про високий кваліфікаційний рівень своїх працівників, а й про відпочинок від технологічного процесу. Нас провели в кімнату дозвілля, де ми особливу увагу приділили настільному тенісу.
Підсумовуючи усе вищесказане, ми дякуємо нашій кафедрі, а також усьому колективу «Біофарма», особливо Зіньковій Юлії Миколаївні, за надану можливість отримати безцінний досвід від проходження практики на провідному українському фармацевтичному підприємстві, а також за змогу на власні очі оцінити усю складність та високо технологічність біофармацевтичної індустрії!