Осінь – завжди хвилююча пора для магістрантів, адже попереду на них чекає чимало нових челенджів, нових знань та відкриттів. Так, перший рік навчання розпочинався із надважливого етапу – вибору тематики майбутнього магістерського проєкту та кропіткого написання обґрунтування роботи. Тепер, коли магістрантами опановано фундаментальні дисципліни курсу, опрацьовано чималий масив літературних наукових джерел та написано більшу частину магістерської, їх очікує нове випробування другого року навчання – переддипломна практика. Це випробування покликане для того, аби здобувачі мали можливість застосувати отримані за період навчання знання та набути нові професійні навички і софт-скіли, необхідні для професійного росту майбутнього фахівця.
Цього року мені, магістрантці другого року навчання ОПП «Промислова біотехнологія», випала прекрасна нагода пройти переддипломну практику у компанії-флагмані української фармацевтики – АТ «Фармак». Із врахуванням мого освітньо-кваліфікаційного рівня та попереднього досвіду роботи в інших компаніях мені було запропоновано пройти стажування у Службі директора з якості, а саме у Відділі аудитів. На перший погляд може здатися, що між промисловою біотехнологією та аудитами є мало чого спільного і зовсім незрозуміло, як ці два напрями взагалі можуть бути взаємопов’язаними. Проте це стає значно зрозумілішим, якщо більш детально заглибитись у таке поняття як «кваліфікація постачальників».
Справа у тому, що забезпечення стандартів GMP на фармацевтичному підприємстві повинне забезпечуватись не лише на етапі виробництва продукції, але й також під час закупівлі сировини та матеріалів. Так, забезпечення скрупульозного аналітичного підходу до оптимального вибору постачальника та власне закупівель є фундаментально важливим, оскільки від вартості сировини для АФІ та допоміжних речовин безпосередньо залежатиме собівартість готової продукції. Основними завданнями фахівця Відділу аудитів є налагодження ефективного підходу для попередження перебоїв у постачанні матеріалів, контролю постачальників шляхом проведення аудитів та перевірки у постачальників необхідних сертифікатів якості, ведення реєстраційної документації на основних та альтернативних постачальників та інші. Для виконання зазначених функціональних обов’язків фахівець повинен мати ґрунтовні знання з технологій виробництва лікарських засобів і бути обізнаним із вимогами GMP та НТД для фармацевтичної вхідної сировини.
Відповідні знання наші бтеківці мали змогу отримати ще під час опанування таких фундаментальних дисциплін як: «Технологія виробництва лікарських засобів», «Нормативне забезпечення біотехнологічних виробництв» та «Системи менеджменту якості у виробництві». Саме тому, приходячи з університету, наші студенти вже мають відповідний «бекграунд», що допомагає їм швидше і легше адаптуватись до нових робочих обов’язків. Слід також зазначити, що для фахівця Відділу аудитів також надзвичайно важливим є володіння іноземними мовами для налагодження ефективної комунікації, адже постачальниками матеріалів для АТ «Фармак» є США, Німеччина, Індія та Китай.
Сподіваюсь, що тепер для вас, читачів, став більш очевидним взаємозв’язок спеціальності біотехнолога та фахівця-аудитора на фармацевтичному підприємстві. Наразі на переддипломній практиці я ознайомлююсь із відповідною документацією Відділу та покращую навички роботи у системі САП. Я рада усвідомлювати, що на АТ «Фармак» я можу реалізовувати свої теоретичні знання та попередній досвід роботи на практиці, отримувати нові професійні навички і зростати професійно як майбутній фахівець-професіонал своєї справи.
магістрантка групи ПБ-2-1М Цапко Софія