Здається, ми тільки вчора закінчили школу та готувалися до того страшного ЗНО, яке приходить всім одинадцятикласникам в снах. А ось ще трішечки і ми будемо тримати дипломи у справді доросле життя, адже ми студенти 4 курсу.
У період практики нам дана можливість зрозуміти всі тонкощі нашої професії. Ми (Зуб Каріна, Кривець Таня та Кірічевська Яна) проходимо практику на фармацевтичному заводі "Біофарма".
Коли ми прибули на завод, нас відразу зустріла Мар’яна Василівна – начальник цеху № 2 і повела на оглядову екскурсію по місцю, яке на найближчі півтора місяці буде першою нашою спробою роботи в сфері біотехнології. Цей цех має дві дільниці: спорових та неспорових форм, де функціонує сучасне швейцарське обладнання.
Більш детально із роботою обладнання нас ознайомив Ярослав, який люб’язно нам розповів про приготування та завантаження поживного середовища для росту спорового мікроорганізма Bacillus subtilis у біореакторі. Було цікаво побачити як виглядає ферментер, який ми нещодавно креслили у курсовому проекті, як під’єднані усі комунікації до нього, як спостерігають і контролюють параметри росту на моніторі. Усе обладнання на заводі є сучасним та новим. Нам пощастило побачити біореактор не тільки у функціонуючому стані, але й не працюючий ферментер, в який ми з цікавістю зазирнути всередину.
Ми мали змогу спостерігати, як проходить стерилізація ПС, завантаження поживного матеріалу, його вивантаження, виділення, як проводять сепарування. Ми побачити сучасні лабораторії, приміщення, які побудовані згідно правил GMP, які зовсім нещодавно на лекціях нам читали Карлаш Ю.В. та Омельчук Є.О.
Окрім цеху № 2 на заводі функціонує цех №1, який складається з наступних ділянок: ділянка виробництва стерильних ЛЗ у скляних флаконах; ділянка виробництва стерильних ЛЗ в ампулах; ділянка виробництва стерильних ЛЗ у шприцах; ділянка виробництва стерильних ЛЗ у пластикових флаконах; ділянка виробництва мазей і супозиторіїв; ділянка упаковки. Завод має свою систему водопостачання, а також будує цех по виробництву плазми крові.
Тепер те, що ми вивчили на парах стало нам зрозумілішим, адже ми все побачили на власні очі. Готування поживних середовищ для мікроорганізмів, підтримання оптимальних умов, сучасне обладнання, отримання біомаси мікроорганізмів, виробництво пробіотиків - все це стане маленьким поштовхом до майбутньої роботи. Ми дуже раді, що нам вдалося побачити те, що ми вивчали майже 4 роки.
Хочемо сказати одне - студентом біотехнологом бути цікаво!