Саме такою була тема вебінару, організованого представниками АТ «Фармак» – Іриною Воскрес (фахівець з підбору та адаптації відділу підбору персоналу) та Валентином Моцаром (інженер-технолог відділу технологічної розробки) для здобувачів 3 та 4 курсу спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія».
Як завжди своїми враженнями від зустрічі діляться наші здобувачі.
Марта Шульга, здобувачка БТ-4-2: «Компанія з 2010 року є лідером фармацевтичного ринку України, являється європейським підприємством сучасного рівня та найбільшим експортером лікарських засобів, тому слухати доповідачів від компанії саме задоволення.
Головним спікером був Валентин Моцар, інженер з розробки лікарських засобів, випускник кафедри біотехнології та мікробіології з 4-річнним стажем роботи на виробництві. Доповідач цікаво на інформативно пояснив всі моменти виробництва лікарських засобів, основні нюанси розробки препаратів. Для мене особливо цікавим та новим було створення генеричного препарату, та чим він відрізняється від референтного. Безліч інших інформативних моментів таких як, аналіз асортименту ЛЗ на фармацевтичному ринку України, дослідження субстанції АФІ на фармако-технологічні показники та їх висновки, допоміжні речовини, які вивчалися при розробці складу і технології таблеток, дослідження їх кінетики in vitro та in vivo,були чітко пояснено майбутнім спеціалістам.
Для нас, студентів – це насолода бути присутніми на заходах такого типу.
Щиро дякую, компанії АТ «Фармак» за можливість навчатись та дізнаватись новому».
Дар’я Синявська, здобувачка БТ-3-4: «Насамперед хочу відмітити те, що зустріч з випускником нашої кафедри та нині провідним працівником АТ «Фармак» – Валентином Моцаром була дуже змістовною, інформативною та корисною в контексті реалій сучасного світу.
АТ «Фармак» робить доступним лікування сучасними ефективними лікарськими засобами, адже дана компанія займається розробкою та створенням генеричних лікарських засобів, що є альтернативними інноваційним препаратам. Генеричні лікарські засоби містять такий самий якісний і кількісний склад діючих речовин та лікарську форму, як і референтні препарати, але мають значно меншу вартість, оскільки вони не проходять багатоетапних дороговартісних токсикологічних та клінічних досліджень.
Також, особливо для мене, досить цікавою була розповідь Валентина про те, що на базі однієї з найстаріших фармацевтичних компаній в Україні – АТ «Фармак» є можливість займатися науково-дослідною роботою, адже дана компаніє має сучасний дослідницький комплекс, зокрема різнопрофільні лабораторії, які оснащені високотехнологічним обладнанням, а також є інноваційний R&D центр – комплекс, де проводять науково-технічні дослідження для виготовлення нових зразків ліків.
Таким чином, для фармацевтичної компанії такого рівня в пріоритеті є насамперед виготовлення високоякісної продукції та підтримка молодого покоління в науковій діяльності.
Однозначно про дану зустріч можна ще багато і багато розповідати, адже в мене виникло безліч приємних вражень, але головне – ця зустріч була дуже корисною та мотивуючою для подальшого навчання та правильної реалізації своїх знань у майбутньому.
Тож, хочу подякувати спікеру – Валентину, що знайшов час для того, щоб проінформувати майбутніх спеціалістів, які працюватимуть у даній галузі, а також декану факультету біотехнології та екологічного контролю – Наталії Миколаївні Грегірчак, що залучає провідних спеціалістів компаній високого рівня, для живого спілкування зі студентами, що дає нам змогу зрозуміти, чим саме займається провідний біотехнолог, і як можна себе реалізувати в подальшому, завершивши навчання в альма-матер.
Звісно, що хотілося б відвідати дане підприємство та побачити схему виробництва на власні очі та саму фармацевтичну компанію, власне кажучи, з середини, тож сподіваюсь, що це згодом стане можливо.»
Дар'я Благодир, здобувачка БТ-3-2: «Хотілося б поділитися враженнями щодо проведеної лекції від компанії АТ «Фармак». Дуже дякуємо за цікаву, доступну та змістовну інформацію. Це чудово, перейняти досвід від кваліфікованих працівників, а особливо від випускників нашої кафедри, та поповнити свою скарбничку знань. Окрему вдячність хотілося б виразити Валентину, так як дуже сподобався ґрунтовний та зрозумілий виклад інформації по кожному з етапів виготовлення генериків. Було б добре, якби таких типів відео-лекцій було б більше, адже це є відмінною можливістю почути використання, отриманих теоретичних знань, на практиці у великомасшабному виробництві.»
Олена Доценко, здобувачка БТ-3-2: «Всі знають, що актуальні знання та цікаві поради можна отримати від того, хто сам пройшов весь шлях «від студента до інженера технологічної лабораторії», тобто від того, хто у реальних умовах, практично вивчав те чи інше питання. Валентин Моцар, інженер-технолог АТ «Фармак», поділився своїм досвідом, у доступній формі розповів чим відрізняється оригінальний лікарський засіб від генеричного та детально пояснив етапи створення останнього. На цій зустрічі ми ознайомились із аналізом асортименту лікарських засобів на фармацевтичному ринку України. Час промайнув непомітно, адже зустріч була дуже пізнавальною.»
Анна Воробей, здобувачка БТ-3-1: «Незважаючи на те, що студенти вже стоять на порозі сесії, а за вікном погодні умови все більше нагадують про наближення зимових свят, отримати нові знання ніколи не є зайвим. На цей раз у цьому нам допоміг спеціаліст компанії «Фармак» у галузі розробки фармацевтичних препаратів – Валентин Моцар – випускник нашої кафедри. Його лекція, що стосувалася етапів створення генеричного лікарського засобу, була дуже цікавою та інформативною. Все почуте дозволило зануритися у світ фармацевтики, уявити себе у ролі технолога, зрозуміти на наведених прикладах, як функціонує підприємство від лабораторії до виробничого цеху. Адже у період карантину нема можливості завітати на завод і у форматі екскурсії побачити виробництво. У ході лекції студенти як четвертого, так і третього курсу орієнтувалися у викладеному матеріалі, адже за попередні роки змогли засвоїти базові знання з відповідних дисциплін.»
Анастасія Охмакевич, здобувачка БТ-3-1: «На вебінарі від «Фармак» спікери Ірина Воскрес та Валентин Моцар ознайомили із історією компанії, її інноваціями, етапами створення генеричного лікарського засобу, а також донесли ключову думку – в основі всіх процесів лежить наука! «Фармак» активно сприяє розвитку наукових досліджень, виділяючи на це левову частку прибутку щорічно, а у 2023 році планується відкриття новітньої лабораторії в Києві, де зможуть займатися науковою роботою і студенти.
Ми усвідомили, що насправді те, що ми вивчаємо в університеті (волога грануляція, пресування таблеткових мас, упакування тощо) дійсно може знадобитися в житті після закінчення навчання.
Дуже дякуємо Ірині Володимирівні та Валентину за інформативний, цікавий та корисний вебінар!»
Вікторія Негретова, здобувачка БТ-3-4: «На зустрічі з представниками АТ "Фармак" нам розповідали про історію компанії та особливості виготовлення ліків.
Валентин Моцар охарактеризував процес розробки нових ліків, детально описавши кожен етап.
Було дуже цікаво слухати доповідачів та дізнатися деталі виробництва.
Велике дякую АТ "Фармак" та нашій кафедрі за таку можливість!»
Кирил Муренко, здобувач БТ-3-2: «Днями у нас відбулась відео-конференція з представниками компанії "Фармак". Інформація була представлена у чіткий та зрозумілій формі. Нам коротко розповіли про історію компанії, етапи виробництва лікарських засобів та дослідження субстанцій на фармако-технологічні показники. Окремо, хочу виділити Валентина, який справді знає про що говорить, відразу видно професіоналізм персоналу.»
Вікторія Біленко, здобувачка БТ-3-4: «АТ "Фармак" - це успішна міжнародна фармацевтична компанія, вона є лідером в Україні з постійно зростаючим рівнем. Цінностями АТ "Фармак" є такі головні аспекти як зростання (всередині компанії в Україні та межах усього світу); професіоналізм, який заключається у роботі кожного працівника, а також інноваційність. Я дізналась, що "Фармак" щорічно інвестує 15 млн доларів в наукові дослідження та розробки, близько 200 брендів у продуктовому портфелі, 100 лікарських засобів у розробці та дає змогу задіяти близько 250 працівників. Компанія має інновації, адже 7 га концентрації інновації технологій становлять арсенал фармацевтичної індустрії та сюди входять глобальні дослідження оригінальної молекули, виробництво складно компонентних лікарських засобів, виробництво інсулінів, та 100 продуктів у них у розробці. Мене зацікавила розповідь та більш детальний інструктаж щодо етапів створення генеричного лікарського засобу. Запам'ятала, що генеричні препарати - це ті самі референтні препарати за кількісним складом діючих речовин і лікарською формою, але їх перевага у тому, що вони мають меншу вартість, адже не проходять багатоетапних доклінічних та клінічних досліджень.
Ще однією перевагою компанії є те, що вони мають унікальну біотехнологічну лабораторію, де можна проводити наукові роботи, та і взагалі працювати на перспективу. Однією з найважливіших тем було те, що нам розповіли як стати частиною дружньої компанії "Фармак". Першим ділом необхідно переглянути вакансії, які зацікавили та заповнити анкету, за тим відправити резюме. Необхідно пройти відбір резюме, співбесіду з фахівцем і отримати результати з нього.
Отже, на підсумок своїх вражень, я можу відверто сказати, що мені сподобалася зустріч, я дізналась багато нового та зрозуміла, що не помилилась у виборі професії. Дякую організаторам, що дають змогу дізнаватися та брати нові знання та навички від компаній такого масштабу.»
Тетяна Боярин, здобувачка БТ-3-4: «Щиро вдячна за можливість бути присутньою на цій зустрічі, та почути інформацію від фахівців у фармацевтичній галузі. Безмежно дякую організаторам за проведену зустріч, та витрачений час. Так зустрічі допомагають студентам рости, пізнавати нові відкриття та більше розумітися на своїй спеціальності. Я отримала позитивні враження від зустрічі, познайомилася з неймовірно цікавими дослідженнями інших учасників, які віртуально дали змогу відкрити для себе нові горизонти.»
Марія Бондарчук та Юліанна Забродська, здобувачки 4 курсу: ««На вебінарі нам розповіли про саму компанію, а також ділились своїм досвідом та враженнями від роботи. Зустріч була досить легкою та відкритою до запитань, студенти із задоволенням слухали і відповідали на запитання. Розмовляли про лікарські препарати, їх діючу речовину, а також "дорогі" препарати та "дешеві" аналоги. Дякую за таку цікаву та інформативну зустріч!»