Металеві наночастки привертали увагу вчених понад століття і в даний час широко використовуються в різноманітних напрямках. Вони знаходяться в центрі уваги через їхній величезний потенціал у галузі нанотехнологій.
Створення наночасток відповідного розміру, форми та дисперсності є одним із завдань сучасної нанобіотехнології. Удосконалення біологічних методів біосинтезу наночасток може дозволити розширити їх використання у різних сферах, оскільки ці характеристики у цьому випадку можна контролювати, оптимізуючи умови культивування біологічних об’єктів, використовуваних в синтезі. Морфологія наночасток може бути змінена при біосинтезі з використанням різних значень pH, температури та інших умов культивування.
Інтерес до наночасток також не залишив без уваги і нашу кафедру. Так, під керівництвом Оксани Скроцької зацікавлені студенти, які бажають поринути у вир науки мають можливість займатись таким напрямом наукової роботи.
На сьогоднішній день досить актуальним є пошук нових дієвих антимікробних агентів, а срібло відоме своїми антибактеріальними та протигрибковими властивостями і вже багато років використовується в медицині для антимікробних цілей. Оскільки наночастки срібла мають велику загальну площу поверхні, що доступна для взаємодії з мікроорганізмами, вони виявляють сильніший антибактеріальний ефект, ніж звичайне металеве срібло.
На даний час для отримання наночасток срібла використовуються дріжджі Saccharomyces cerevisiae М437 з колекції живих культур кафедри біотехнології і мікробіології Національного університету харчових технологій. Їх культивують, далі після певних маніпуляцій з культуральною рідиною отримують безклітинний водний екстракт, в який додається нітрат срібла для біосинтезу наночасток. Після обраних параметрів біосинтезу отримують наночастки срібла і, користуючись ультрацентрифугою, біогенні наночастки осаджують та висушують або зберігають у вигляді розчину для подальших досліджень.
Наночастки срібла мають досить сильні антимікробні властивості, тому вони вважаються потенційними агентами для лікування та запобігання різних інфекцій. Їх можна використовувати проти грибів та вірусів, а також бактерій, стійких до звичайних антибіотиків, або навіть проти бактерій з множинною стійкістю, таких як Pseudomonas aeruginosa. Тому далі отримані біогенні наночастки срібла перевіряють на антимікробну активність щодо обраних тест-культур (бактерії, дріжджі).
Отримання стабільних наночасток за оптимальних умов дозволить їх широко використовувати у якості антимікробних агентів з високою біологічною активністю та широким спектром застосування.