Наш час – це час боротьби. Боротьби людського генію проти безжальної тиранії природи. Ми змогли перемогти більшість шкідників, навчились боротись з посухами та повенями, але найбільший наш ворог – хвороби. Хвороби супроводжували людство впродовж усієї історії, але зараз, коли за рахунок цивілізації якість та тривалість життя значно зросли, а вірогідність померти від голоду, бути з’їденим хижаком чи загинути насильницькою смертю значно зменшилась, старіння та хвороби стали основною причиною смерті, а значить основною перепоною на шляху до технологічного раю, в якому люди здобудуть щастя і безсмертя. Але людський розум веде запеклу боротьбу проти хвороб. Провідну роль в цьому протистоянні грають європейські та американські фармацевтичні компанії та дослідні центри, що винаходять нові препарати та проводять перші випробування. Але важливо не тільки вигадати нові ліки, а й зробити препарат загальнодоступним. І цим якраз займається АТ «Фармак» – українська компанія з виробництва генериків і біосимулярів.
Здобувачі Національного університету харчових технологій неодноразово приймають участь у такому грандіозному заході, як #Farmak_Lab (Участь у проекті Farmak Lab: практичний досвід від фахівців фармацевтичної галузі, у трьох частинах #Farmak_Lab – 2019 та першому Проекті ПАТ «Фармак» – Farmak Lab). Тож, нещодавно відбувся черговий освітній захід #Farmak_Lab, на якому здобувачі-біотехнологи традиційно мали змогу поспілкуватися з представниками компанії «Фармак». Захід розпочався зі вступного слова рекрутера компанії Заболотної Віталії Вікторівни, яка описала переваги роботи на виробництвах АТ «Фармак». Після цього виступив Щиковський Олександр Едуардович з темою: «Генерики. Біоеквівалентність. Розробка генериків в Україні. Вимоги». Завершила захід доповідь Пидюри Миколи Олександровича за темою: «Дизайн та аналіз експериментів у фармацевтичному виробництві».
З інформації, наведеної доповідачами, зрозуміло, що генерики від «Фармак» виробляються без найменших відхилень від оригінальної технології, відповідно до стандартів ІSO, проходять усі необідні випробування, в тому числі на біоеквівалентність, та попри поширене помилкове судження, за якістю не поступаються оригінальним препаратам. Якщо ж говорити про біосиміляри (препарати, що отримуються біотехнологічно і тому не можуть бути абсолютно точно скопійовані з початкового зразка), то спеціалістам компанії «Фармак» за рахунок власної майстерності, новітніх технологій та серйозної науково-дослідної бази вдається створювати біотехнологічні ліки, що не тільки не гірші, а у чомусь навіть кращі початкового препарату. Адже основними цінностями компанії «Фармак» є: якість, зростання, професіоналізм, залученість та інноваційність.
Незважаючи на те, що підприємству вже дев’яносто п’ять років, «Фармак» залишається флагманом української науки. «Фармак» має інноваційний R&D-комплекс, на компанію працює 150 науковців, з яких 46 кандидатів наук і 5 докторів наук. Крім цього «Фармак» має багато освітніх проектів, підтримує творчу та прогресивну молодь, спонсорує олімпіади, співпрацює з провідними університетами та МАН.
Майже сотня студентів із захопленням слухала доповіді провідних фахівців відділу інноваційного пошуку та прототипів, а про зацікавленість свідчила значна кількість питань від слухачів. Фармаківці пообіцяли проаналізувати наші пропозиції та побажання і на наступній зустрічі в прийдешньому році висвітлити теми, які найбільше зацікавлять здобувачів освіти. Чекатимемо з нетерпінням!
Володимир Вербіян, здобувач БТ-2-1