На жаль, в наш час дуже мало роботодавців беруть на хорошу посаду працівників без досвіду роботи. Але де ж цьому досвіду взятись? Як на мене, потрібно думати про майбутню кар’єру ще під час навчання, щоб уникнути кризи п'ятого курсу (криза випускника), яку пояснюють, як страх власної нереалізованості.
В Національному університеті харчових технологій (НУХТ) адміністрація йде на зустріч студентам-магістрантам денної форми навчання, тому навчальними днями є тільки понеділок та вівторок, що дає можливість поєднувати навчання і роботу для отримання професійних навичок.
Полегшенням в поєднанні отримання вищої освіти та роботи є також дистанційне навчання з використанням платформи Moodle. Перевагою такої форми є можливість, у зручний для студента час, опрацьовувати лекційний матеріал та виконувати практичні завдання. Прикладом є дисципліна «Методи молекулярної біотехнології». Даний предмет є доволі складним для сприйняття, проте Оксана Скроцька, викладач даної дисципліни, зі своєї сторони робила все можливе для того, щоб студенти могли краще розібратись та опанувати даний предмет. На сайті дистанційної освіти НУХТ були представлені всі необхідні матеріали для опанування дисципліни: силабус, програма, критерії оцінювання, конспект лекцій, матеріали у вигляді презентації на кожну лекцію, лабораторні заняття у вигляді відеоматеріалів, а також завдання для закріплення опрацьованого матеріалу. Також проводились лекції в Zoom, де ми детальніше обговорювали матеріал та мали можливість задати питання викладачу по темах.
А тепер я хочу розповісти, як з думкою про свою майбутню кар’єру, розпочала пошуки роботи з початком навчання на магістратурі. Вже на початку жовтня 2021 р., після проходження співбесіди, я проходила стажування в компанії Enamine (Bienta) за спеціальністю біологія, а від середини лютого 2022 р. була прийнята на посаду біолога до лабораторії фармакологічного скринінгу.
Навички, які були отримані під час занять в університеті, дуже допомагають в роботі. Навіть враховуючи те, що можливість попрацювати в лабораторіях університету була не завжди, що пов’язано з ситуацією в світі через COVID-19, це все одно стало основою для подальшої роботи по спеціальності.
Отже, для уникнення кризи випускника, і щоб не залишитись один на один з дипломом після закінчення університету, потрібно користуватись можливістю отримання професійного досвіду. Адже в професії біотехнолога доcвід – це невід’ємна частина успіху!
Вікторія Зомчак, магістранка І року навчання (ФБ-1-2М)