Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Невидиме навколо: лабораторні роботи з дисципліни «Мікроорганізми як біологічні об'єкти»

Осінній семестр розпочався досить оптимістично. Здобувачі розпочали вивчення дисциплін в очному форматі. Проте життя вносить свої корективи і після короткого періоду проведення занять в стінах рідного університету знову розпочалось дистанційне навчання. І, якщо з лекціями все більш-менш зрозуміло, адже їх досить легко проводити з використанням Zoom-конференції, то з проведенням лабораторних робіт не все так просто. Тому ми звернулись до здобувачів-біотехнологів, які в цьому семестрі вивчали дисципліну «Мікроорганізми як біологічні агенти», щоб вони висловили свої враження від організації лабораторних занять під час дистанційного періоду навчання.

Марія Годлевська, БТ-2-4: «Кожному з нас ще зі шкільних років знайоме поняття «навколишнє середовище». Воно представлене всіма живими і неживими об'єктами, що знаходяться навколо нас. Основними його природними складовими є: повітря, вода та ґрунт. Всі ці компоненти навколишнього середовища були розглянуті на лабораторній роботі з дисципліни «Мікроорганізми як біологічні об'єкти» як місце перебування мікроорганізмів. На занятті здобувачі мали змогу проаналізувати ці складові за допомогою мікробіологічних методів. Ми дуже раді, що хоч ми всі знаходимось поза межами рідного університету наші викладачі Оксана Ігорівна та Валерія Віталіївна кожного разу надають нам можливість віртуально спостерігати за виконанням лабораторних дослідів. З аналізу результатів цієї лабораторної роботи я зробила для себе висновок, що водопровідна вода, відібрана в університеті, досить хлорована, враховуючи, що ми не виявили бактерії групи кишкової палички. Також, що мікрофлора ґрунту з квіткового вазону в лабораторії не така «багата», враховуючи, що росту дріжджів та міцеліальних грибів не відбулось».

Олександра Васильєва, БТ-2-2: «Цей непомітний мікросвіт навколо… Під час однієї з лабораторних робіт з дисципліни «Мікроорганізми як біологічні агенти» ми були свідками, на мою думку,  найінтигуючого досліду. Я думаю, що кожній людині, навіть якщо вона не навчається на нашій кафедрі, хотілося б ознайомитись з мікроорганізмами, які знаходяться навколо нас, а ми їх навіть не бачимо. Так, ми проводили мікробіологічний аналіз грунту, взятого з квіткового вазону в університеті, води з-під крану та повітря в лабораторії кафедри, коридорі та деканаті БТЕК. Викладачі в онлайн-форматі представили відео з покроково описаним кожним етапом досліджень та презентацію з результатами лабораторної роботи. Цікаво було побачити та послухати про призначення такого мікробіологічного інструменту, як шпатель Дригальського, який до цього ми ще не використовували. Також для порівняння викладачами був проведений аналіз повітря під час ремонту в університеті. Аналіз цього досліду мене трохи шокував, адже різниця, у порівнянні з дослідом до ремонту, дійсно є. Після цієї лабораторної роботи з'явилось бажання провести такі досліди в своєму будинку, бо через карантинні обмеження ми постійно знаходимось вдома. Уява одразу підкидує думку про результати, які б я отримала – які «співмешканці» знаходяться навколо мене. Такий підхід до проведення занять дійсно заряджає на старання та пробуджує інтерес до того, чим я зможу в майбутньому займатись. Дякую викладачам!».

Зоя Заярнюк, БТ-2-1: «Ось і підходить до завершення перший семестр навчання. Холодним зимовим ранком ти прокидаєшся вже майже втомленою, бо вдень та вночі готуєшся до сесії, адже хочеш завершити все з хорошими балами. Підключаєш інтернет і вмикаєш комп’ютер, тому  що попереду цікаве лабораторне заняття і ти його не маєш пропускати. Так, з дисципліни «Мікроорганізми як біологічні агенти» ми розглянули останню лабораторну роботу з теми «Аналіз об’єктів навколишнього середовища». На жаль, і ця лабораторна робота пройшла дистанційно. Проте, завдяки нашим викладачам кожного разу ми віртуально опиняємось у нашій університетській лабораторії, де нам розповідають і показують як робити дослідження за даною темою лабораторної роботи. Для мене цікавим виявилось те, що в ході проведення дослідів під час проведення мікробіологічного аналізу повітря методом седиментації в деканаті ми отримали в результаті невелику кількість мікроорганізмів, що свідчить про невелику забрудненість та відвідуваність студентами деканату через поширення короновірусної інфекції. Так, приміщення університету сумують за студентами так, як і чашки Петрі за мікроорганізмами... Аж захотілось зайти всією групою в лабораторію і створити цілий вихор мікроорганізмів. Дуже сподіваюсь, що скоро ми все-таки побачимо рідні стіни університету і знов будемо тримати мікробіологічну петлю у руках».

Анастасія Гіріна, БТ-2-1: «У наш час дистанційна форма навчання вже стала звичною для всіх студентів, враховуючи епідеміологічну ситуацію. Проведення лабораторних робіт в такому форматі вкрай не легко, так як ніхто із студентів не має доступу до лабораторії, а проводити досліди в домашніх умовах просто неможливо. Але завдяки старанням доцента кафедри біотехнології і мікробіології Оксани Ігорівни Скроцької та асистента Валерії Віталіївни Потапенко всі наші лабораторні роботи з дисципліни «Мікроорганізми як біологічні агенти» були проведені з лабораторії університету. Не винятком була і остання лабораторна робота з теми «Мікробіологічні методи аналізу об’єктів навколишнього середовища». На ньому я ознайомилась з мікробіологічними методами дослідження ґрунту, води та повітря, а також побачила в продемонстрованому відео як такі дослідження зробити в нашому університеті. Також на практиці побачила які поживні середовища використовуються для визначення мікроорганізмів, а саме: м'ясо-пептонний агар для бактерій, сусло-агар для дріжджів та грибів, середовище ЕНДО для бактерій групи кишкової палички».

Олена Зюзько, БТ-2-1: «Ось і підійшов кінець вивчення дисципліни «Мікроорганізми як біологічні агенти» і, наостанок, ми дослідили такий близький, але такий загадковий навколишній світ. Що нас оточує? Мабуть, немає такої людини, якій не було б цікаво дізнатися які мікроорганізми знаходяться навколо і від чого це залежить. Для лабораторного заняття викладачі традиційно відзняли для нас відео і за допомогою нашої уяви ми знов опинились в нашій улюбленій лабораторії. Під час заняття ми дослідили які мікроорганізми знаходяться у водопровідній воді, що тече з крану в університеті. Цікаво було побачити як робити десятикратні розведення методом Коха, чого раніше ми це не робили. Знов помандрували деканатом та коридорами кафедри аби познайомитися з мікроорганізмами, які знаходяться у повітрі. Ми обговорили як правильно відбирати зразки повітря, щоб отримати достовірні результати, а також дізналися, які середовища використовують для виявлення різних типів мікроорганізмів. На завершення ми на власні очі побачили, які ж мікроорганізми наявні у кожному із досліджуваних об’єктів навколишнього середовища. Завдяки цьому заняттю ми змогли побачити «невидиме»  навколо нас».

Маргарита Ворожбит, БТ-2-1: «Вчитись на біотехнолога, особисто для мене, це не менше 70% практики. Тому що, коли ми прийдемо на роботу, перше, що у нас запитають це: «А що ви вмієте?», «Чи вмієте ви тримати пробірку в руках, а чашку Петрі?». Саме тому лабораторні роботи для мене є дуже важливими. Нажаль, в наші часи, в часи дистанційної освіти, за виконанням  лабораторних робіт ми можемо спостерігати лише через екран монітора. Проте, наші викладачі роблять все можливе, аби максимально наблизити нас до відчуття реального знаходження нас в лабораторії університету. Завдяки їм я вже знаю як правильно тримати мікробіологічну петлю, пробірки та чашки Петрі, як робити різні препарати для мікроскопіювання, як робити висіви і пересіви мікроорганізмів на різні поживні середовища, фарбувати препарати мікроорганізмів для мікроскопіювання і т.д. Так, в ході проведення лабораторних робіт наші викладачі Скроцька Оксана Ігорівна та Потапенко Валерія Віталіївна надають нам чудову можливість подивитись і засвоїти те, які дії потрібно виконувати для виконання лабораторної роботи. Переглядаючи всі відео з лабораторних робіт я згадую рідну лабораторію і думками опиняюсь там, складається таке враження, наче сам робиш все своїми руками. Хочу зазначити, що дуже зручно, коли відео до лабораторної роботи в будь-який час можна переглянути на ютуб-каналі. Дякую нашим викладачам, за те, що роблять наше дистанційне навчання більш цікавим, інформативним та зрозумілим!».

Олексій Атаманенко, БТ-2-1: «Ще на початку цього семестру, тоді, коли надворі приємно світило сонечко, а навчання було очним, другокурсникам випала можливість відчути себе справжніми дослідниками навколишнього середовища. Студенти власноруч закопували скельця на подвір’ї університету, задля подальшого їх мікроскопіювання для дослідження мікробіоти ґрунту. Однак, з переходом на дистанційне навчання  перспектива відкопати та дослідити закопані скельця зійшла нанівець. Незважаючи на цей важкий період, студенти другокурсники все ж таки дослідили мікровсесвіт довкілля у режимі On-line. Завдяки нашим викладачам ми змогли розглянути пізнавальний процес мікробіологічного аналізу об’єктів навколишнього середовища. Робота складалася із дослідження трьох об’єктів: повітря у трьох різних приміщеннях, водопровідної води та зразку ґрунту. Всі зразки були відібрані на території університету та досліджені за допомогою поживних середовищ на наявність бактерій, грибів та дріжджів. Студенти ж у свою чергу закріпили свої знання аналізом даних та навчились візуально розрізняти за культуральними ознаками колонії мікроорганізмів, що виросли на різних середовищах. Маю надію, що в майбутньому кожен студент зможе провести ці дослідження власноруч, бо скельця на подвір’ї університету нас чекають…».

Події у світлинах

 Захисти бакалаврів. Червень 2024 р. 

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Вступникам Студенти-біотехнологи рекомендують Невидиме навколо: лабораторні роботи з дисципліни «Мікроорганізми як біологічні об'єкти»