Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

ЛАСКАВО ПРОСИМО У СВІТ ДРІЖДЖІВ

Вітання всім з культурної столиці України – м.Львів, яке славиться не тільки вузькими вулицями, історичними пам’ятками, смачною ароматною кавою, а  й дріжджами. Так-так, саме дріжджами, напевно ви пам’ятаєте те відчуття коли заходите до бабусі на кухню, бачите на столі маленький пакуночок з написом «Львівські дріжджі» і розумієте, що зовсім скоро вас почастують смачною, пухкою, домашньою випічкою. А пам’ятаєте запах тіста, яке сходить? Нам, студентам 4-го курсу – Болкун Юлії та Третяку Володимиру – випала можливість «насолоджуватись» цим ароматом впродовж нашої навчальної практики на «Ензимі».

Переступивши поріг прохідної, ми зрозуміли, що потрапили в інший світ - світ дріжджів. І вже готові розповісти вам всі секрети…

Спершу про історію: компанія «Ензим» бере свій початок з далеких 1870-тих років, на території сучасного заводу була заснована броварня, вже у 1922 році завод почав випускати спиртові дріжджі для забезпечення власних потреб. А ось у 1945 році тоді ще Львівський дріжджовий завод - мабуть зрозумівши, що це більш вигідно - почав виготовляти виключно хлібопекарські дріжджі.

Досить історії, перейдемо до чогось цікавішого. Дозвольте провести вам віртуальний екскурс «Ензимом». Ласкаво просимо до місця, де все починається – засівного боксу. Саме тут, мікробіолог Дмитро та його молода напарниця Соломія із пробірки засівають культуру у спеціальні засівні бутлі, які після культивування потрапляють у 2 ферментери об’ємом 10 м3 та 14 м3. Далі культуральна рідина потрапляє у велетенські 5-ти поверхові ферментери об’ємом 75 м3 та 100 м3. Тут довгі 16 годин дріжджі «набираються сил», адже попереду товарна стадія ферментації, яка відбувається в цілих 8-ми ферментерах. Після цього вже фактично готові дріжджі подаються на сепарацію, де їх відділяють від залишків поживного середовища, звідки вони прямують на вакуум-фільтри, там на них напилюють крохмаль та «вичавлюють» воду. А вже потім, так зване, дріжджове тісто прямує прямісінько на фасувальну дільницю. Можете собі уявити, що фасувальний апарат працює зі швидкість шість брусків за секунду!? Далі бруски пакуються у ящики, які вправно складає та розвозить по полицях чудо-робот.

Із сухими дріжджами все трішки складніше, вони перед пакуванням відправляються у «відпустку», так жартує тутешній персонал. На питання: «Чому відпустка?», відповідають так: «Тому що, ці дріжджі спочатку «загорають» у спеціальній сушильній шафі, а потім у циклонах відчувають себе наче на американських гірках».

Взагалі, із власних вражень можна сказати, що перша думка, яка виникла в нашій голові в той момент коли ми зайшли на виробничу дільницю: «Все-таки правду нам розказував Юрій Васильович на парах з планування виробництв галузі: і СІР-мийка тут є, і теплообмінники, і трубопроводів багато». На практиці нам також довелось згадати пари з екобіотехнології, коли нам повідомили, що стічні води зі всього виробництва очищають в аеротенках та метантенках. Це цілий масивний комплекс очисних споруд, в метантенках якого утворюється близько 7000 м3 біогазу за добу, що забезпечує 70% потреб виробництва.

Ми ж більше всього часу проводили в мікробіологічній лабораторії, де Дмитро та Соломія на чолі із завідуючою лабораторії Людмилою Борисівною довірили нам провести повний цикл мікробіологічного контролю - починаючи з відбору проб і закінчуючи їх аналізом.

Взагалі, ми отримали стільки емоцій та знань, що їх не можливо виразити словами, адже коли слова про біотехнологію з книжок стають реальністю, то їх важко знову перетворити у слова, краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати.

З повагою, Болкун Юлія та Третяк Володимир.

Події у світлинах

 Захисти бакалаврів. Червень 2024 р. 

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Домашня сторінка