Зустріч із пані Христиною Малишевою, викладачкою Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнології імені С.З. Ґжицького, залишила надзвичайно сильні враження. Лекція розпочалася із трагічного моменту — хвилини мовчання за студентом пані Христини, який, навчаючись на другому курсі, пішов захищати Батьківщину, і загинув. Такий момент глибоко зворушив кожного присутнього, підкреслюючи людяність і силу духу нашого незламного народу, особливо молоді.
У своїй доповіді пані Христина продемонструвала глибокі знання та захопленість своєю справою. Вона розповідала про життєвий цикл аденовірусів, зосереджуючи увагу на ключових етапах:
- Адсорбція вірусу до рецепторів клітини-мішені за допомогою глікопротеїнових фібрил.
- Проникнення вірусу до клітини шляхом ендоцитозу через взаємодію пентону з клітинними інтегринами.
- "Роздягання" вірусу та транспорт його геному в ядро клітини.
- Цитоплазматичний транспорт.
- Транскрипція ранніх генів і реплікація вірусного геному, здійснювана вірусною ДНК-полімеразою.
- Експресія пізніх генів, синтез структурних білків після реплікації.
- Збірка віріонів, лізис клітини та вихід нових віріонів.
Окремо варто згадати цікавий практичний аспект лекції: використання препаратів на основі аденовірусних векторів (гAdv) для вивчення біології печінки. Пані Христина пояснила, що ін'єкція цих препаратів у хвостову вену піддослідних мишей призводить до накопичення до 98% вектора у клітинах Купфера печінки.
Вразив також міжнародний досвід лекторки, яка отримала грант і мала нагоду працювати в Польщі, досліджуючи перспективи генетичної інженерії. Ця зустріч не мала можливості дізнатися більше про вірусологію, а й нагадала про важливість людяності, відданості науки та глибокого патріотизму.
здобувачка вищої освіти спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» групи ПФБ-1-1М Єлизавета Дон