Зазвичай у середині жовтня в Києві відбувалися визначні події – Міжнародна виставка обладнання та технологій для фармацевтичної промисловості «PHARMATechExpo» та Міжнародний конгрес фармацевтичної промисловості. Здобувачі освітньо-професійної програми «Біотехнології: фармацевтична, промислова, харчова, природоохоронна» нашого університету в рамках навчальної дисципліни «Мікробіологія, санітарія та гігієна з основами НАССР» (лектор доц. Наталія Грегірчак) з цікавістю відвідували виставкові площі, де знайомилися з найсучаснішим фармацевтичним обладнанням з усього світу, та слухали доповіді провідних науковців даної галузі. До повномасштабного вторгнення виставка працювала щорічно, в тому числі і в час пандемії, але, в умовах воєнного стану забезпечити візити представників іноземних компаній та цілковиту безпеку відвідувачів неможливо.
Заповнити ці прогалини викладачі кафедри біотехнології і мікробіології намагаються всіма можливими способами. Зокрема, з метою практичного ознайомлення зі сучасним лабораторним обладнанням, яке застосовується в тому числі і на підприємствах біотехнологічної галузі, в рамках вивчення теми «Сучасні методи мікробіологічних досліджень», було вирішено організувати екскурсію науково-дослідними ділянками нашого університету. І четвертокурсники переконалися, що науково-дослідна база НУХТ є сучасною, унікальною, неповторною!
Пряма мова здобувачки БТ-4-1 Анастасії Онищенко:
«Днями ми мали чудову можливість відвідати науково-дослідну лабораторію нашого університету. Познайомив нас з нею та провів цікаву і детальну екскурсію завідувач Проблемної науково-дослідної лабораторії – к.т.н., старший науковий співробітник Андрій Маринін.
Лабораторія обладнана сучасними приладами для аналізу якості продукції та різних речовин.
Для визначення структурно-механічних властивостей в лабораторії наявний реометр із програмним відображенням результатів дослідів. Такий прилад дозволяє характеризувати реологічні показники – в’язкість, текучість, можна визначати міцність, оцінити пружно-пластичні деформації.
Також в лабораторії є аналізатор розміру частинок, який дозволяє визначити однорідність структури продукту і оцінити якість проведення певних технологічних операцій.
Нам випала нагода познайомитися з цими приладами не лише наочно, а практично – нам провели майстер-клас, дослідними продуктами були молоко та сметана.
У лабораторії здійснюють контроль якості продуктів за допомогою фотометричного визначення наявності і кількості фосфатів, нітратів, сульфатів, каламутності зразків.
Важливим показником якості продуктів є аналіз вмісту білків, який проводять в лабораторії за методом К’єльдаля на автоматизованому аналізаторі. У даному приладі застосовується автоматична система мінералізації дистиляції зразків, мінералізації та титрування.
Для визначення якості молока використовують аналізатор молока і молочних продуктів. Аналізатор дозволяє виявити його фальсифікацію, оцінити багато фізико-хімічних показників такі, як от вміст жиру, білку, кислотність, активну кислотність, провести вимірювання густини молока, також за допомогою цього приладу можна виявити навіть додавання води та інгібуючих речовин!
Лабораторія наповнена великою кількістю високотехнологічного обладнання, що перетворюють лабораторію на місце для високопродуктивних досліджень.
Особливу увагу варто звернути на співпрацю лабораторії з підприємствами харчової промисловості. Вони можуть відправляти свої зразки для аналізу, що дозволяє їм виявляти можливі проблеми, удосконалювати свою продукцію, встановлювати точки контролю.
Лабораторія, з якою ми познайомилися, є прикладом високоспеціалізованого наукового підрозділу, який може вирішувати важливі завдання у різних сферах.»
Дякуємо завідувачу кафедри Віктору Стабнікову за ініціативу та завідувачу Проблемної науково-дослідної лабораторії Андрію Мариніну за цікаву екскурсію в світ сучасного, високотехнологічного та часом унікального обладнання, яке вірою та правдою служить науковцям університету.