Цьогоріч в умовах війни в Україні замість класичного ЗНО проводитимуть національний мультипредметний тест (НМТ). Рішення про скасування класичного ЗНО було затверджено Верховною Радою України, деталі вступної кампанії ще уточнюють, вони будуть викладені Міністерством освіти і науки України у відповідному Порядку. Тож по мірі затвердження окремих аспектів будемо сповіщати й на нашому сайті.
Так, 1 квітня відбулася презентація моделі вступу до закладів вищої освіти у 2022 році. Цьогоріч, щоб вступити до омріяного університету, вступники мають складати національний мультипредметний тест. Для його проходження необхідна реєстрація на участь, яка мала завершитися 9 квітня. Проте, МОН звернулося до Українського центру оцінювання якості освіти щодо продовження терміну реєстрації для участі в національному мультипредметному тесті до 19 квітня. Тож, у вступників з’явилося ще трохи часу аби пройти цю необхідну процедуру.
Хто зареєструвався для участі в ЗНО, обов’язково повинні будуть у травні підтвердити бажання складати НМТ, а також повідомити організаторам регіон, у якому вони перебуватимуть у липні.
Нагадаємо, для організації вступних випробувань у бакалаврат потрібна підтверджена інформація про потенційних учасників цих випробувань.
Слід зазначити, що 7 квітня 2022 року команда Українського центру оцінювання якості освіти оприлюднила роз’яснення про зміст, структуру й оцінювання блоку НМТ з української мови.
Протягом наступних двох тижнів з’являться роз'яснення про блоки з математики та історії України, а наприкінці квітня можна буде ознайомитися з демонстраційним варіантом НМТ.
Зміст завдань блоку НМТ із української мови буде відповідати чинній програмі ЗНО з української мови. Звертаємо увагу, що у відповідній програмі потрібна лише та частина, що стосується української мови. Вона охоплює всі мовні теми, вивчення яких передбачене в шкільному курсі української мови: «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»; «Лексикологія. Фразеологія»; «Будова слова. Словотвір»; «Морфологія»; «Синтаксис»; «Стилістика»; «Розвиток мовлення».
Розділ мовознавства блоку НМТ з української мови відповідає тому, що характеризує зміст тестів ЗНО. Щоправда, розділам «Стилістика» і «Розвиток мовлення» приділено дещо менше уваги з огляду на комп’ютерний формат тестування, який, зокрема, унеможливлює використання завдань на надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей.
Усього в блоці з української мови буде 20 завдань – 15 завдань із вибором однієї правильної відповіді з 4 або 5 варіантів та 5 завдань на встановлення відповідності.
У блоці НМТ з української мови не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей, а також завдань з української літератури.
Завдання з української мови оцінюватимуться відповідно до схеми нарахування балів ЗНО: по 1 тестовому балу за кожну правильну відповідь і по 1 тестовому балу за правильно визначену логічну пару. За виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.
Свій результат (кількість набраних балів) можна буде дізнатися після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде переведений у шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за цією шкалою достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.
Крім того, звертаємо вашу увагу й на те, що з огляду на ситуацію в державі Міністерство освіти і науки України ухвалило рішення про продовження термінів формування реєстраційних карток для участі в НМТ. Такі картки можна сформувати до 19 квітня.
Пам’ятайте, що однієї реєстраційної картки достатньо для потрапляння у базу даних про потенційних учасників МПТ.
Детально про те, як взяти участь у національному мультипредметному тесті, сформувати реєстраційну картку та про інші особливості цьогорічного вступу, читайте на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.