Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Перші кроки у світ науки: «культивуємо» науковців «з пелюшок»

«Крім переконань, потрібні знання, які можна набути,

та методи, які можна засвоїти.»

Бертольд Брехт

Шлях становлення справжнього науковця починається, мабуть, з раннього дитинства – з перших «Чому?» та «Як?». І залежно від того, які відповіді малюк отримає на свої запитання, інтерес до всесвіту або цілком поглине його, або залишить у спокої на довгі роки, а можливо і назавжди.

Непоганим варіантом буде відродження наукового хисту в студентські роки, а ще краще – трошки раніше, в старшій школі, коли допитливі школярики активно залучаються до науково-дослідної діяльності під егідою Малої академії наук. Але в умовах сьогодення реалізація наукових досліджень в рамках загальноосвітнього процесу є достатньо складним завданням. І тоді, як варіант, на допомогу освітянам середньої ланки приходять викладачі вищих навчальних закладів, які раді поділитися своїми знаннями та досвідом з талановитою молоддю. Не є виключенням й співробітники кафедри біотехнології і мікробіології.

Профорієнтаційний сектор кафедри БТМ та факультету БТЕК активно спілкується з перспективними абітурієнтами та їх педагогами, і саме в ході таких діалогів частіше за все народжуються ідеї для проведення наукових досліджень із залученням допитливих і професійно спрямованих старшокласників.

Цього разу за науковою консультацією до викладачів кафедри звернулися Олена Горбач – вчитель хімії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 м. Васильків та Лілія Заболотна – учениця 10-го класу, вихованка гуртка «Юний хімік» Васильківського ЦДЮТ, які забажали осягнути безкрайню тему: «Якість молока та молочних продуктів».

В лабораторії кафедри був проведений мікробіологічний аналіз молока та продуктів молокопереробної галузі, зокрема об’єктами дослідження стали: молоко коров’яче – домашнє, ТМ «Слов’яночка», «Волошкове поле», «Весела Бурьонка»; сметана – домашня, ТМ «Яготинська», «Простоквашино», «PRESIDENT»; йогурт – ТМ «Яготинське», «Активіа», «Агуша», «Danone». Результати частково виявилися абсолютно непередбачуваними, адже, наприклад, бажаних та цілком очікуваних молочнокислих стрептококів в сметані одного з найпотужніших міжнародних молочних концернів не було виявлено взагалі, а в продукції домашнього виробництва кількість деяких санітарно-показових мікроорганізмів перевищила всі уявні межі.

Тож, споживаємо з розумом…

Наразі І (міський) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт учнів-членів Малої академії наук подолано. Так тримати!

Юній науковиці побажаємо визнання результатів її роботи, успіхів у дослідницькій діяльності, нових цікавих відкриттів та сподіваємося за декілька років побачити її у лавах студентів НУХТ!

 

Події у світлинах

 Захисти бакалаврів. Червень 2024 р. 

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Домашня сторінка