24 вересня 2019 року у Києві в приміщенні Mercure Congress Hotel відбулася Міжнародна конференція-форум «Індустрія 4.0: Передові рішення для фармацевтичного виробництва, технології та пакування».
Конференція організована редакцією журналу «Фармацевтическая отрасль» за участю провідних фармацевтичних та машинобудівних фірм, як вітчизняних, так і закордонних. На запрошення організаторів конференцію відвідав доцент кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ Карлаш Юрій Васильович. Йому слово.
«Така конференція проводиться вже вдруге і має великий резонанс серед фахівців фармацевтичної галузі. Тематика нинішньої конференції була представлена трьома секціями: секція 1 - «Індустрія 4.0: Впровадження передових рішень для фармацевтичного виробництва, технології та пакування в рамках концепції Фарма 4.0.», секція 2 - «Досягнення фармацевтичної галузі – новітні науково-технічні рішення від ключових постачальників», секція 3 – «Забезпечення якості: технології аналітичного процесу (РАТ), аналітичне лабораторне обладнання та методики».
Серед доповідей мене зацікавив виступ представника АППАУ Олександра Юрчака, який розповів про стан впровадження рішень та технологій Індустрії 4.0 у промисловому секторі України. Власне Індустрія 4.0. – це так звана «четверта індустріальна революція», яку роблять робототехніка, штучний інтелект, 3D-друк, комп'ютерні симуляції, інтернет речей, хмарні технології, big data, віртуальна й доповнена реальності, блокчейн і безліч інших технологій.
Відносно фармацевтики - це концепція Фарма 4.0. «цифровізації» фармацевтичної галузі, коли в управлінні процесами широко використовують програмні продукти «Четвертої промислової революції – Індустрії 4.0». Початок впровадження елементів Індустрії 4.0 показали у своєму виступі представники ФК «Дарниця».
Серед виступів на секції 2 була цікава доповідь представника фірми IMA Life Marco Preuss на тему «Досягнення в галузі ізоляторних технологій». Як виявилось, використання ізоляторних технологій при наповненні, пакуванні лікарських препаратів значно скорочують витрати на підготовку вентиляційного повітря в чистих приміщеннях класу А та В і забезпечують високий рівень захисту від контамінантів.
У своїх виступах на цій секції представники фірм – виробників ліній для фармацевтичної галузі AIRPLAN, ELANDER –SYSTEMS (AQUA-ZERO), i-DOSITECNO показали сучасні розробки у сфері отримання чистої води та пари, систем наповнення та пакування рідких лікарських препаратів.
Приємною несподіванкою для мене стала зустріч на стенді компанії GEA із менеджером з продаж Новіковою Оленою Миколаївною, випускницею НУХТ кафедри біотехнології і мкробіології 1996 року. Вона змістовно розповіла про продукти компанії GEA – гомогенізатори високого тиску, які широко використовуються у багатьох галузях виробництва, в тому числі і біотехнології. В розмові я запросив її на кафедру прочитати кілька лекцій для магістрантів спеціальності «Фармацевтична біотехнологія» для ознайомлення із сучасними системами гомогенізації фармацевтичних та біотехнологічних продуктів, на що вона дала згоду.
В цілому участь в роботі конференції була цікавою, змістовною і продуктивною. Інформаційні матеріали, які надали представники компаній та фірм, дають мені можливість удосконалити новий курс «Сучасні фармацевтичні технології», що викладається на кафедрі для магістрантів спеціальності «Фармацевтична біотехнологія».