10 листопада 2020 року в університеті розпочала роботу ІХ Міжнародна науково-технічна конференція «Наукові проблеми харчових технологій та промислової біотехнології в контексті Євроінтеграції».
Проведення конференції направлене на розширене представлення наукових здобутків науковців та ознайомлення експертів харчової промисловості і промислової біотехнології, підвищення рівня проведення експертиз проектів, що подаються на конкурси і гранти для фінансування за кошти державного бюджету та направлені на розширення тематики наукових проектів для можливості співпраці науковців у світовому науковому просторі.
Робота конференції проводилась у 6 секціях, учасники яких у своїх доповідях представляли результати проведених прикладних та фундаментальних досліджень, що стосуються науково-технічних проблем розроблення та удосконалення технологій для різних промислових сфер діяльності людини. Так, секція 1 «Промислова біотехнологія, процеси та апарати харчової, мікробіологічної та фармацевтичної промисловості», засідання якої відбулось 10 листопада, включала 12 тез доповідей, авторами яких виступили здобувачі та співробітники нашої кафедри. Як і решта масових публічних заходів в сучасних умовах ця конференція не стала виключенням і проводиться в дистанційному режимі за допомогою платформи ZOOM. Очолив роботу секції 1 проректор з наукової роботи Національного університету харчових технологій – Шевченко Олександр Юхимович. До роботи секції долучились не лише доповідачі і науковці вказані в програмі конференції, а й ті кого зацікавили представлені роботи, зокрема чимало серед присутніх було магістрантів-біотехнологів та інших представників кафедри біотехнології і мікробіології (БТМ), загалом у роботі секції прийняли участь понад 60 осіб.
Розпочав роботу секції магістрант кафедри БТМ (ІІ рік навчання) Мирослав Хоньків, доповідь якого було присвячено багатофакторній оптимізації поживного середовища для препарату на основі молочнокислих бактерій з практичним значенням в одержанні кукурудзяного силосу. Експериментальну частину представленої роботи було виконано в Інституті Продовольчих Ресурсів НААН України. В ході доповіді було зазначено, що в результаті попередніх досліджень було створено ефективну бактеріальну композицію, для якої наразі і здійснювалася оптимізація складу поживного середовища. Також прозвучала важлива інформація щодо використання центрально-композиційного плану експерименту та створення багатофакторної математичної моделі для встановлення оптимальних концентрацій компонентів середовища. Доповідач наголосив, що в результаті оптимізації вдалося значно підвищити вихід біомаси бактеріальної композиції порівняно з іншими загальновизнаними середовищами.
Далі естафету виступів підхопив здобувач вищої освіти ступеня доктора філософії за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія» (ІІІ рік навчання), асистент кафедри БТМ Віктор Удимович. У своїй доповіді він представив фрагмент дисертаційної роботи на тему «Розробка технології виробництва та застосування біоцементу для охорони довкілля», що виконується під керівництвом доктора технічних наук, професора кафедри Віктора Стабнікова. Під час доповіді здобувач ґрунтовно пояснив принципову різницю між традиційними методами закріплення ґрунтів та альтернативними за допомогою принципово нового методу в біотехнології – біоцементації. Було наведено короткий перелік основних мікроорганізмів, що використовуються для мікробного осадження кальцію, який покладений в основу біоцементації та недоліки їх використання. Також було перераховано альтернативні види молочнокислих бактерій, які є продуцентами кислої уреази, що в «кооперації» із сечовиною також призводять до мікробного осадження кальцію. Під завершення виступу Віктор представив інформацію щодо проведення дослідження з молочнокислими бактеріями на базі кафедри та ознайомив всіх присутніх з одержаними результатами і висновками.
Завершувала виступи наших біотехнологів Лілія Ключка – здобувач вищої освіти ступеня доктора філософії за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія» (ІV рік навчання). Лілія представила фрагмент роботи за темою наукового проекту «Комплексні мікробні препарати мультифункціонального призначення: від регуляції біосинтезу та властивостей до перспектив практичного використання», керівником якого є завідувач кафедри БТМ Пирог Тетяна Павлівна. У наведених результатах були висвітлені дослідження щодо впливу умов культивування на здатність синтезованих поверхнево-активних речовин руйнувати бактеріальні та дріжджі біоплівки. Також було показано, що поверхнево-активні речовини, отримані при різних умовах культивування проявляють синергізм антиадгезивної дії з ефірною олією чайного дерева, кориці і лемонграсу.
Доповідачі показали високий рівень підготовки та професійно представили свої досягнення. А заключне слово Олександра Юхимовича включало найбільш актуальний меседж сьогодення – побажання міцного здоров’я всім учасникам конференції та їх близьким!