Нещодавно журналісти телеканалу 1+1 завітали на кафедру біотехнології і мікробіології НУХТ з метою підготовки сюжету щодо можливості реалізації в Україні наукових доробок вітчизняних учених у галузі біоцементації. Інтерв’ю на дану тему дав доктор технічних наук, доцент кафедри Стабніков Віктор Петрович. Ним було розроблено і протестовано в пілотному виробництві біоцемент за використання уреазо-продукуючих бактерій Bacillus sp. VS1 та Yaniella sp. VS8 та оптимізовано середовище для промислового виробництва біоцементу.
Віктор Петрович вперше розробив метод інактивації росту бактеріальних клітин Yaniella sp. VS8 з селективним збереженням їхньої уреазної активності. Розроблена ним біотехнологія отримання рідкого біоцементу на основі біовідновлення залізної руди залізо-відновлювальними бактеріями до розчинного заліза (II), завдяки анаеробному окисленню органічних відходів може бути використана на практиці.
Доцент нашої кафедри є автором технології біозакупорювання (біоцементації) пористого ґрунту на основі послідовного проведення двох біопроцесів – біохімічного відновлення нітрату денітрифікуючими бактеріями та гідролізу сечовини уреаза-продукуючими бактеріями. Віктор Петрович вперше розробив два нових ефективних методи біоцементації: 1) біоцементація і біозакупорювання пористого ґрунту, яка базується на використанні уреазо-продукуючих бактерій та іонів тривалентного заліза за допомогою залізо-відновлювальних бактерій; 2) біозакупорювання або біоцементація пористого ґрунту, основою якого є послідовне біохімічне відновлення нітрату денітрифікуючими бактеріями та ферментативний гідроліз сечовини за допомогою уреазо-продукуючих бактерій. Також Віктор Петрович протестував практично можливі шляхи використання поверхневої та приповерхневої біоцементації в природоохоронних технологіях.
Сюжет щодо можливості реалізації на практиці технології біоцементації вийшов на телеканалі 1+1, його можна переглянути за &t=52s">посиланням.