"Відповідальність за вашу освіту лежить тільки на вас", так сказав видатний мікробіолог Луї Пастер, на одному зі своїх останніх виступів перед студентами. І я повністю погоджуюся з цим твердженням і вважаю, що університет це лише частина вашого професійного навчання і шляху, який дає можливості для самореалізації та отримання необхідних знань, але він не є всеосяжним, то також є важливою неформальна освіта, яка передбачає вашу персональну зацікавленість та постійне розширення свого кругозору у професійному світі, бо ти ніколи не знаєш в якій сфері біотехнологій тобі доведеться працювати у майбутньому, і загальне розуміння всієї системи дає тобі свободу шляху і повне розуміння того, що саме ближче до твого серця.
Наразі в нас є широченні можливості для отримання додаткової неформальної освіти у самих різних сферах, це може бути як і прокачка твоїх soft skills, так і hard skills, а також отримання можливості вивчити закордонний досвід, або опанувати якійсь дуже продвинуті специфічні навички, які можуть бути не представлені у жодному університеті світу. Завдяки нашим партнерам з Західних країн ми отримали чудову нагоду ознайомитися з платформами Coursera та Labster абсолютно безкоштовно, але спочатку хотілося б розповісти вам про "Life science courses".
Наразі за підтримки DAAD проводяться додаткові онлайн курси для студентів біологічних спеціальностей, в яких представлені як і базові курси для узагальнення знань з базових дисциплін, так і більш продвинуті, наприклад мною був пройдений курс "Статистика для біологів", "Життєвий цикл дослідницького проекту" та наразі я є учасником курсу "Біоінформатика" у всіх курсах були представлені викладачі як і з України, так із-за кордону, а також викладачі-практики, які мають власний бізнес чи займають якусь посаду безпосередньо в біотехнологічних компаніях, що дає чудову можливість поспілкуватися та перейняти досвід у людей, які знаходяться на передньому рубежі української біотехнологічної або фармацевтичної сфери. Курси від DAAD більш складними, вони мають розклад, живі екзамени і загалом за структурую нагадують звичайне проходження предмету в університеті, але натомість ви маєте шанс отримати стипендію 200-400 евро, що залежить від вашої успішності, матеріального становища та тривалості курсу.
Якщо ж вам не до вподоби додавати до свого графіку "ще один повноцінний предмет", то ласкаво просимо до платформы Coursera, де ви можете знайти високоякісні курси абсолютно безкоштовно, оскільки в 2022 році, об'явила, що курси для українських студентів є безкоштовними на час воєнного стану. На Courseri є численні курси з медицини, біотехнологій, біології та різного роду комп'ютерними науками. Наприклад в мене курсова робота пов'язана з агробіотехнологією, і в один момент я зрозумів, що мені не вистачає знань з рослинництва, тому я протягом зимових канікул пройшов курс "What do the plants know part 1-2", що у повній мірі та досить швидко закрило більшість моїх прогалин. Або курс від Копенгагенського технічного університету "Biofilms in chronical disease", що дав мені розуміння того, як влаштовані мікробні конгломерати та які взаємодії відбуваються між бактеріями всередині їх колоній. У висновок хочу сказати вам, що тільки ваша мотивація, жага до знань, ініціативність та готовність подолання будь-яких труднощів може принести вам успіх та справжнє задоволення від того, чим ви займаєтеся. Хай щастить!
Здобувач ОПП «Біотехнології: фармацевтична, промислова, харчова, природоохоронна» Олег ВИСОЦЬКИЙ (БТ-3-2)