Тема моєї магістерської роботи – «Біологічна активність поверхнево-активних речовин, синтезованих Rhodococcus erythropolis ІМВ Ac-5017 за наявності дріжджів роду Saccharomyces». Таким чином, в одному ферментері передбачається присутність одразу двох мікроорганізмів – прокаріотів і еукаріотів.
У природних умовах мікроорганізми живуть у складі спільнот, між ними виникають різні типи взаємодій – конкуренція або кооперація. R. erythropolis ІМВ Ac-5017 та S. cerevisiae БТМ-1 конкурують за субстрат, тому продуцент у відповідь на присутність індуктора у середовищі культивування синтезує такі поверхнево-активні речовини (ПАР), які характеризуються більш високою біологічною активністю, а саме: антимікробною, антиадгезивною та здатністю до руйнування біоплівок.
Утворені ПАР мають дуже широкі перспективи використання, зокрема, їх можна застосовувати як надзвичайно ефективний і до того ж екологічно безпечний компонент мийно-дезінфікувальних засобів для обробки поверхонь.
Моя тематика є науково-дослідною, тому наразі нами проводяться експерименти, присвячені кращому розумінню закономірностей дії ПАР на бактеріальні та дріжджові тест-культури (Escherichia coli IEM-1, Bacillus subtilis БТ-2, Staphylococcus aureus БМС-1, Pseudomonas sp. MI-2, Candida albicans Д-6, Candida utilis БВС-65, а також дії на сам мікроорганізм-індуктор - S. cerevisiae БТМ-1). Цікавим також є дослідження дієвості комплексу поверхнево-активних речовин та ефірної олії чайного дерева.
Отже, у моїй науковій подорожі до розуміння взаємодії між прокаріотами та еукаріотами виявлено великий потенціал у використанні поверхнево-активних речовин, які синтезуються у такому співіснуванні.
здобувачка ОС «Магістр» спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» Анастасія Охмакевич (ПФБ-1-1м)