Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Студенти-біотехнологи рекомендують

Фітопатологічне обстеження або хто псує твої овочі та фрукти

Чим подобається студентам 4-го курсу дисципліна "Мікробіологія, санітарія та гігієна виробництв з основами HACCP"? Напевне тим, що навіть онлайн лабораторні заняття можна проводити цікаво та з користю!

Минулого тижня група БТ-4-1 презентувала свої дослідження на тему "Фітопатологічне обстеження плодів та овочів". Виконанню даної лабораторної роботи передувала ретельна двотижнева підготовка. Здобувачі старанно намагалися «зіпсувати» свіжі картоплю, цибулю, гарбуз, моркву, виноград, грушу, капусту, перець, кабачок, яблука та інші свіжі плоди та овочі. Під впливом несприятливих факторів зовнішнього середовища за два тижня на плодах були виявлені численні ураження, причинами яких були мікробні захворювання. А опис їх та ідентифікація і були основним завданням студентів.

Опановуємо ази мікробіологічного контролю

Ось і знову настав період дистанційного навчання… Але, все ж, за ці два тижні очних занять ми встигли активно попрацювати в лабораторії.

Засвоївши матеріал лекції Грегірчак Наталії Миколаївни, на лабораторній роботі з дисципліни «Мікробіологія, санітарія і гігієна виробництв з основами НАССР» ми успішно провели мікробіологічний аналіз рослинної та тваринної сировини і готових продуктів їх переробки методом Коха.

Отже, спочатку ми відібрали та підготовили проби обраних продуктів і сировини та приступили до безпосереднього проведення аналізу. Для визначення мікробіологічних показників проби відбирали з різних частин об’єкту з наступною гомогенізацією відібраної наважки у фарфоровій ступці і подальшим кількісним перенесенням у колби зі стерильною водою для одержання вихідного розведення.

Заключний семестр наукової роботи – путівка у доросле життя

Ось і закінчився короткий період відпочинку, час з новими силами приступати до роботи. Моїм індивідуальним завданням у цьому семестрі є продовження виконання науково-дослідної роботи на кафедрі біотехнології і мікробіології НУХТ. Отож, з приємним хвилюванням я прийшла у знайому лабораторію, приготувала усі необхідні матеріали та продовжила розпочату у минулому році серію дослідів.

Виконання наукової роботи вимагає ґрунтовної підготовки: достатній рівень спеціальних знань, навичок та скурпульозності, оскільки найменша помилка у експерименті призводить до недостовірного результату. До того ж ця робота дуже кропітка, потребує витримки та уміння чекати на результат. Це не хімічна реакція, де можна змішати всі компоненти та отримати нову сполуку.

Лаг-фаза магістерських робіт: у пошуках «субстрату» для майбутнього проєкту

Написання магістерської кваліфікаційної роботи у багатьох аспектах нагадує ріст мікроорганізмів у періодичній культурі. Так, на перший погляд, таке порівняння аж занадто абсурдне, проте у ньому більше правди, аніж ви можете собі уявити.

Як і мікроорганізми, що адаптуються до нових умов і синтезують нові ферменти для асиміляції субстрату, магістранти звикають до нових умов і вимог до написання магістерської роботи і активно генерують свіжі ідеї для тематики майбутнього проєкту.

Практика на підприємстві: підготовка до майбутньої роботи за спеціальністю

Навчальний рік для магістрантів кафедри біотехнології і мікробіології розпочався з виробничої та переддипломної практики. Враховуючи, що на сьогоднішній день пандемія коронавірусу диктує нам свої умови, то всі студенти хвилювались з приводу того, чи не розпочнеться знову карантин і чи буде можливість практикуватись на підприємстві. Наші хвилювання були даремними, адже 1 вересня ми зустрілись на рідній кафедрі, отримали розподіл на практику і поспілкувались із керівником магістерської роботи.

Новий навчальний рік – нові серйозні дисципліни

Осінь на порозі, а це означає, що розпочався ще один навчальний рік. Однак, на жаль, через продовження панування пандемії COVID-19, для магістрантів I року навчання цей рік розпочався не в стінах рідного університету. Але ми не опускаємо руки, а приймаємо виклик і розпочинаємо онлайн навчання на дистанційній платформі та за допомогою всім нам вже знайомої програми Zoom!

Опановуємо «Природоохоронні біотехнології»: проблема забруднення ксенобіотиками потребує уваги

Незважаючи на те, що ми вимушені знову опановувати знання дистанційно, наше навчання впевнено крокує вперед. Так, 17 вересня, як зазначено в розкладі, відбулося практичне заняття у студентів-біотехнологів четвертого курсу з дисципліни "Природоохоронні біотехнології".

Лектор дисципліни, доцент Вікторія Красінько, запропонувала яскраво і цікаво проводити наші заняття. Отже наша група довільно поділилася на декілька творчих колективів, кожен з яких мав приготувати презентацію на тему "Деградація ксенобіотиків за допомогою мікроорганізмів". Кожна підгрупа обрала свій ксенобіотик, про який підготувала дуже різноманітну та цікаву інформацію. Так, студенти звернули свою увагу на такі ксенобіотики як ртуть, нікель, свинець, кадмій та алюміній.

Вибіркові дисципліни для магістрантів: як зробити правильний вибір і не помилитися

Цього року навчальний рік для магістрантів ОПП «Промислова біотехнологія» спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» почався у дещо незвичному режимі - без традиційних привітань від викладачів кафедри на лекційних заняттях.

Проте студенти мали нагоду зустрітися у форматі zoom-відеоконференції із гарантом освітньо-професійної програми - доцентом Вікторією Красінько, аби ознайомитися з переліком навчальних дисциплін на вибір. Для магістрантів така опція стала приємною несподіванкою, адже на бакалавраті такої можливості у них не було. Та попри те, що обирати дисципліни на свій «смак і розсуд» - справа приємна, це вдається доволі складно, бо на розгляд магістрантам було представлено 20 абсолютно різних, але однаково цікавих дисциплін із загальної фахової, гуманітарно-економічної та професійно-практичної підготовки. На вибір магістрантам запропонували дисципліни присвячені контролю і управлінню якістю харчових продуктів, організації заходів охорони та інспектування навколишнього середовища, розробці технологій оздоровчої продукції, управлінню та розробці власних проєктів та ін.

Мої враження про перші дні навчання

Ще задовго до вступу до університету, особисто мене друзі та знайомі готували до непривітного ставлення у ЗВО, але ці стереотипи зруйнував дружній викладацький та студентський колектив НУХТу.

У день посвяти на вході до головного корпусу кожну групу чекали куратори – викладачі та студенти-старшокурсники, це дуже приємно, оскільки є можливість краще познайомитися з майбутніми одногрупниками.

До нашої аудиторії завітали викладачі, старшокурсники і побажали сил та наснаги на наступні 4 роки, адже студентське життя складне і цікаве водночас.

Дистанційне навчання – шлях до самостійності

Завершилось літо і ми знову приступили до навчання, яке розпочалось 1 вересня. Правда, цей навчальний рік розпочався не як завжди, враховуючи епідеміологічну ситуацію у нашій країні та світі. Ми приходимо на заняття у масках, дотримуємось соціальної дистанції та постійно обробляємо руки антисептиком.

Хочеться пригадати весняний семестр, коли навчання було повністю дистанційне. Якщо, глянути на фото, то можна подумати, що я відпочиваю, але насправді я вивчаю дисципліну «Мікроорганізми як біологічні агенти».

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Вступникам Студенти-біотехнологи рекомендують