Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Студенти-біотехнологи рекомендують

Навчання в НУХТ – це престижно і статусно? Прийшов час це довести! БТЕК продовжує свою PR-кампанію…

Імідж університету в першу чергу визначається його PR-стратегією. Для того, щоб університет був привабливим для вступників необхідними є не тільки наявність його об’єктивних переваг, але й ефективна PR-кампанія, яка б висвітлювала ці переваги на загал. Об’єктивних переваг в нашого університету кури не клюють: велике бюджетне замовлення, гарно організоване і комфортне навчання, великий вибір спеціальностей. Але найголовніша перевага НУХТ – його географія. На відміну від інших університетів, корпуси НУХТ розміщені дуже компактно та поєднані переходами. Це набагато зручніше, ніж величезна територія на якій корпуси розміщені на великій відстані.

Знайомство з наукометричними базами Scopus та Web of Science

Немає межі досконалості. Такого принципу дотримуються наші магістранти. Після отримання звання бакалавра, здавалось би, виникати питань щодо пошуку необхідної літератури не повинно. Але навіть в такій, на перший погляд, доволі легкій сфері є свої секрети та можливості, про які звичайний користувач може і не здогадуватись. Можливо знання, де саме знайти необхідні тези та статті є, а от як правильно та легко можна це робити – навряд чи! Тому, у рамках дисципліни «Методологія та організація наукових досліджень», разом з викладачем Оксаною Скроцькою, магістранти спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» відвідали бібліотеку НУХТ, де отримали інформацію щодо користування наукометричними базами даних для пошуку літератури за необхідною темою.

Опанування практичних навичок мікробіологічної роботи

Дуже приємно, що наразі у нас, здобувачів групи БТ-4-2, вже є можливість відвідувати заняття off-line. А особливо тішать лабораторні роботи, на яких ми маємо змогу знову поринути у світ мікробіології.

Так, днями на лабораторних заняттях з дисципліни «Мікробіологія, санітарія та гігієна з основами НАССР» ми мали змогу не лише теоретично опанувати матеріал, а й засвоїти його на практиці – у реальних лабораторних умовах.

Міжнародний день мікроорганізмів на кафедрі біотехнології

Сьогодні важко уявити життя без мікроорганізмів. Їх активно використовують у промисловості, зокрема у фармацевтичних виробництвах, харчовій галузі, біотехнології та екології. І, навіть, є день на їхню честь – саме 17 вересня відмічають Міжнародний день мікроорганізмів. Здобувачі кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ не могли залишитись осторонь такої події і підготували різні композиції, які відображають мікробну клітину, чи її окремі компоненти, а також віруси.

Перше побачення з мікробами: я прийшов, тебе нема!

Нарешті! Нарешті командор Pfizer розбив орди коронавірусу, і ворота в реальний світ знову відкрились. Нарешті настав час побачитись в живу з нашими інтернет-знайомими: бактеріями Escherichia coli та Staphylococcus aureus. Я мріяв про це ще з минулого року, але очікування знову з реальністю не співпали. На перше побачення не прийшли ні бактерії, ні археї, ні навіть дріжджі чи аспергілові гриби. Замість них прийшов крохмаль з заявою про те, що ми не вміємо працювати зі справжніми мікробними клітинами (бо про це потурбувався один наш неклітинний знайомий з Китаю із заздрощів, що в бактерій є клітинна стінка та клітинні органели, а в нього немає), тож ми маємо тренуватися «на кішках», а якщо точніше, на цьому самому крохмалі.

Наполегливим у навчанні – перспективне працевлаштування!

Перед кожним з нас постійно виникає необхідність робити вибір, проте вибір майбутньої професії та подальшого навчання один з найважчих для молодої людини, та й взагалі для будь-кого у житті. Стикнувшись у 17 років з необхідністю вибору майбутньої спеціальності, зважаючи на своє захоплення хімією та біологією та участю у малій Академії наук у відповідних напрямках, звернула увагу на перспективний напрямок біотехнологія. Хоча постійно виникали сумніви чи дійсно мені це подобається? Чи це те, чим я можу займатися все життя? Проте час йшов і необхідно було приймати рішення.

Моя шкільна мрія, що стала реальністю

Чи можете ви уявити, де опинитеся через чотири, шість років навчання в університеті? Чи знаєте, ким точно будете працювати? При вступі до університету я не могла відповісти на ці питання. Я знала точно лише те, що хочу вступити на спеціальність, пов’язану з біологією, хімією та навіть математикою. За цими параметрами мені підійшов факультет Біотехнології та екологічного контролю, куди я й подала документи на вступ у 2013 році.

Вчимося планувати майбутнє

Всі ми хочемо мати престижну роботу, на якій би могли займатися улюбленою справою. Свого часу, будучи абітурієнтом, я досить швидко збагнув, що для досягнення такої мети необхідно здобути затребуваний фах, актуальність якого з роками буде тільки зростати. Оскільки біологічні науки завжди привертали мою увагу, а технології в цілому викликали в мене захоплення, я вирішив обрати для вивчення біотехнологію.

До майбутнього місця навчання в мене було 2 основні вимоги: 1) можливість отримати дійсно актуальні знання, які відповідають сучасному рівню розвитку науки та техніки; 2) наявність належного матеріально-технічного забезпечення, за допомогою якого набуті теоретичні знання можна апробувати на практиці.

Експоненційна фаза магістерських робіт: захист курсових з «Молекулярної біотехнології»

Після довгих і непростих пошуків «субстратів» для майбутньої магістерської – цікавих і актуальних тематик досліджень, збору і аналізу величезних об’ємів інформації з літературних джерел для написання літогляду, кропіткої праці над обґрунтуванням магістерської роботи та акумуляції усіх попередньо набутих на бакалавраті знань для написання нової курсової, нарешті настав кульмінаційний момент – захист курсових робіт з дисципліни «Молекулярна біотехнологія». Цього моменту магістранти кафедри біотехнології і мікробіології чекали з особливим нетерпінням, проте водночас із невеликим острахом, адже на захисті необхідно гідно і максимально ґрунтовно представити результати свої напрацювань із тематики обраних досліджень, які у подальшому ляжуть в основу майбутньої магістерської кваліфікаційної роботи.

Шануємо українські традиції: відео-флешмоб вишиванок серед студентів БТЕК

20 травня 2021 року українці відсвяткували Всесвітній день вишиванки. Ідею даного свята запропонувала у 2006 році студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України. 

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Вступникам Студенти-біотехнологи рекомендують